Skoči na glavno vsebino

Svetovni dan znanosti za mir in razvoj praznujemo vsakega 10. novembra. Praznovanje poudarja pomembno vlogo znanosti v družbi in potrebo po vključevanju širše javnosti v razprave o nastajajočih znanstvenih vprašanjih. Prav tako poudarja pomen in ustreznost znanosti v našem vsakdanjem življenju.Tema letošnjega svetovnega dneva znanosti za mir in razvoj je “Mladi v ospredju.”

Letošnji Svetovni dan znanosti za mir in razvoj bo potekal pod okriljem Mednarodnega desetletja znanosti za trajnostni razvoj (2024-2033). Predstavil bo priložnost za vključitev širokega kroga občinstva s poudarkom na mladih in neznanstvenih udeležencih pri odkrivanju in raziskovanju vloge znanosti v našem hitro spreminjajočem se digitaliziranem svetu. Mladi bodo imeli priložnost postavljati vprašanja uglednim znanstvenikom o tem, kako znanost vpliva na naše vsakdanje življenje in kako prispeva k iskanju rešitev za najbolj pereče izzive, s katerimi se sooča svet od lokalne do globalne ravni.

UNESCO je na svoji spletni strani zapisal, da je “vloga znanosti pri oblikovanju naše skupne prihodnosti lahko izpolnjena le, če obstaja zaupanje v znanost. Zaupanje v znanost je tisto spodbuja razvoj in uporabo na dokazih temelječih rešitev za večplastne izzive našega sveta. Zaupanje v znanost je zapleteno vprašanje. Vpliva na način delovanja znanstvenikov in na to, kako družba dojema znanost. Poleg tega krepitev zaupanja v znanost krepi na znanosti utemeljene politične odločitve in podporo družbe za njihovo uporabo.”

Ministrstvo za delo Republike Slovenije pripravlja predlog za uvedbo novega državnega praznika, dneva znanosti, ki bi ga praznovali 10. novembra, na svetovni dan znanosti za mir in razvoj, ki je tudi dan smrti slovenskega razsvetljenca in mecena Žige Zoisa (1747–1819). Praznik po tem predlogu ne bi bil dela prost dan.

Vir foto: Shutterstock

Dostopnost